Artikkel

Museumsbesøk i sommerferien

Sommerferie og museumsbesøk hører sammen, og Universitetsmuseet kan som vanlig by på opplevelse og undring for hele familien.

Enten man er tilreisende eller turist i egen by er et besøk til Universitetsmuseet et must. Naturhistorisk museum og Muséhagen på høyden har vanlig åpningstid sommeren gjennom.

Nye utstillinger

Opplev Universitetsmuseets storstlåtte jubileumsutstilling! Utstillingen presenterer museets historie og betydning, fra visjonært initiativ til regionalt og nasjonalt kunnskapssenter, fortalt gjennom gjenstander, fortellinger og perspektiver delt av museets 200 ansatte.

Du kan lese mer her - Jubileumsutstilling: Universitetsmuseet gjennom 200 år

Museum?

Det er navnet på en ny midlertidig fotoutstilling som du kan oppleve på museet i sommer. Tenk om alt gikk i svart, og vi en dag våknet uten hukommelse – uten erindring. Kunne vi da vite hvem vi er? Høsten 2022 stengte Universitetsmuseets kulturhistoriske museum. Det fredede bygget må totalrehabiliteres for å oppfylle dagens krav til sikkerhet – for både mennesker og gjenstander. 

Den enorme kulturarven som fylte byggets syv etasjer, er nå pakket ned og lagret trygt for fremtiden. Når åpner museet igjen? Foreløpig er det stengt på ubestemt tid. Nå begynner kampen for å få det gjenåpnet, slik at alle skattene igjen kan oppleves. Museet tilhører oss alle – det er du som er kulturarvingen. 

Ansatte ved museet har valgt ut fotografier av noen av gjenstandene våre. Hver av dem har sin historie – et bevis på fortiden og et vitnesbyrd om at mennesket som laget den, var her på jorden. Akkurat som du. Velkommen til tt unikt nærblikk på utvalgte gjenstander fra Universitetsmuseets rikholdige kulturhistoriske samlinger.

Undringsløyper

Universitetsmuseets populære undringsløyper er utviklet av museets pedagogteam, og tilbyr lærerike og spennende ruter gjennom de rikholdige utstillingene. Aktivitetsløypene er temabaserte med varierende vanskelighetsgrad, og vi har løyper som passer for hele familien.

Nye løyper i sommer er den botaniske løypen «Fantastiske planter», og den historiske jubileumsløypen «Vårt museum».

Spør etter undringsløyper i museumsbutikken, og få en premie når dere er ferdige! Museumsbutikken har også fått inn en del nye profilvarer, som har fått mye oppmerksomhet.

Vi ser frem til besøket ditt. Velkommen!

Praktisk informasjon

 

 

 

 


 

Undringsløyper
Foto
UiB/Bjørn T. Bøe
Undringsløyper
Foto
UiB/Bjørn T. Bøe
Påskeferie
Foto
UM/UiB
oversiktsbilde av jubileumsutstillingen, to verter ser på gjennstandene
Foto
Ard Jongsma / Torden & Lynild